Alamogordo Girls win and the Boys finish 3rd at Friday's District 3-5A Championships

Image

Alamogordo Girls win and the Boys finish 3rd at Friday's District 3-5A Championships in Las Cruces.

Top 2 finishers automatically qualify for state

Full Results - https://nm.milesplit.com/meets/460582-district-3-5a-2022/results#.YnZ21…

Girls

100 Hurdles - Anna Riordan 1st (17.52), Lexi Puente 2nd (18.36), Saung Soe 4th (18.44)

High Jump - Yvonne Stinson 1st (5-02)

Pole Vault - Trezure Bates 1st (8-00), Marie Fillmore 5th (6-06)

3200 - Janae Shaklee 1st (13:31.07)

Triple Jump - Alyssa Esquero 1st (36-05.5), Lynley Koehler 2nd (32-05.5), Anna Riordan 4th (30-09)

100 - Yvonne Stinson 1st (12.35)

200 - Yvonne Stinson 1st (24.88)

1600 - Ellary Battle 1st (5:27.51), Natalie Rodriguez 4th (6:16.32), Kylin Starkovich 6th (6:17.99)

300 Hurdles - Anna Riordan 1st (50.33), Natalie Moreno 6th (56.74)

Long Jump - Yvonne Stinson 1st (18-04.5), Abby Vazquez 5th (15-01.5)

800 - Janae Shaklee 1st (2:23.85)

4x100 Relay - 1st (Eniola Komolafe, Alyssa Esquero, Sydney Thomas, Yvonne Stinson - 49.27)

400 - Ameriona Waobia 2nd (1:03.51)

Discus - Ariel Fillmore 3rd (106-06), Jacqueline Vera 5th (99-11)

Javelin - Jacqueline Vera 3rd (109-03), Kayleigh Beach 6th (88-00)

4x400 - 3rd (Abby Vazquez, Ameriona Waobia, Sydney Thomas, Ellary Battle - 4:10.75)

1600 Sprint Medley - 4th (Eniola Komolafe, Rebecca Adams, Olivia Morris, Saung Soe - 4:47.22)

4x200 - 4th (Abby Vazquez, Alyssa Esquero, Sydney Thomas, Lynley Koehler - 1:50.54)

4x800 - 4th (Lynley Koehler, Natalie Rodriguez, Kylin Starkovich, Saung Soe - 11:17.94)

Shot Put - Jacqueline Vera 6th (31-07)

Boys

110 Hurdles - Zach Sell 1st (15.63), Matthew Sell 2nd (16.51)

300 Hurdles - Gabe Kotter 1st (42.21), Zach Sell 2nd (42.31)

Discus - Christian Kennedy 1st (141-08)

High Jump - Gabe Kotter 1st (6-00), Zach Sell T5th (5-08)

Javelin - Jimmy Bowen 1st (146-09)

4x800 - 1st (Angel Avila, Isaiah Dalmas, Thoams Bond, Omar Enriquez - 8:34.88)

Pole Vault - Joey Marquez 2nd (13-0), William Ochoa 5th (11-00), Henry Koch T6th (11-00)

1600 - Celso Garcia 2nd (4:35.48)

4x400 - 2nd (Isaiah Dalmas, Zach Sell, Omar Enriquez, Gabe Kotter - 3:29.84)

3200 - Angel Avila 5th (10:48.58)

1600 Sprint Medley - 2nd (TyHeed Lewis, Amaryon Bynum, JonHenry Sifuentes, Thomas Bond - 3:52.74)

Triple Jump - Amaryon Bynum 3rd (39-11)

800 - Celso Garcia 4th (2:03.51), Omar Enriquez 5th (2:07.38)

400 - Isaiah Dalmas 5th (53.97)

Shot Put - Sam Myers 5th (43-05)

4x200 - 5th (Adam Shock, Zach Sell, TyHeed Lewis, Gabe Kotter - 1:34.70)

4x100 - 6th (TyHeed Lewis, Amaryon Bynum, JonHenry Sifuentes, Adam Shock - 47.50)

I'm interested
I disagree with this
This is unverified
Spam
Offensive

Replies