AlamogordoTownNews.com Alamogordo Girls Win, Boys finish 2nd at Ralph Bowyer Invitational Track and Field Meet

Image

Alamogordo Girls win and the Boys finish 2nd at Thursday's Ralph Bowyer Invitational Track and Field Meet in Carlsbad.

State Qualifiers - Ellary Battle (1600), Alyssa Esquero (Triple Jump), Zach Sell (High Jump)

Full Results - https://nm.milesplit.com/.../459736-ralph.../results...

Boys

  • 300 Hurdles - Zach Sell 1st (42.74)
  • High Jump - Zach Sell 1st (6-0), Gabe Kotter 3rd (5-08)
  • 3200 - Celso Garcia 2nd (10:33.16
  • )110 Hurdles - Zach Sell 2nd (16.50), Matthew Sell 5th (17.25)
  • 400 - Omar Enriquez 2nd (55.46), Adam Shock 4th (57.03), Deonta Bynum 5th (57.21)
  • Pole Vault - Joey Marquez 3rd (11-00), Henry Koch 4th (9-06), Xavier Melendrez 6th (9-00)1600 - Angel Avila 4th (4:53.15)
  • Triple Jump - Amaryon Bynum 5th (35-07)
  • 4x800 - 1st (Thomas Bond, Angel Avila, Nathaniel Calentine, Jack Hallbeck - 10:12.35)
  • 1600 Sprint Medley - 1st (Darius George, Christian Surpris, Sam Myers, Celso Garcia - 3:59.09)
  • 4x400 - 3rd (Zach Sell, Omar Enriquez, Adam Shock, Gabe Kotter - 3:43.61)

Girls

  • 3200 - Janae Shaklee 1st (12:27.40)1600 - Ellary Battle 1st (5:20.91)100 - Yvonne Stinson 1st (12.42), Sydney Thomas 4th (13.60)
  • 400 - Ellary Battle 1st (1:01.55), Yvonne Stinson 2nd (1:02.83)
  • 300 Hurdles - Trezure Bates 1st (50.40), Lynley Koehler 3rd (53.77), Anna Riordan 4th (54.15)
  • Long Jump - Yvonne Stinson 2nd (16-5.5), Alyssa Esquero 3rd (14-10)
  • Triple Jump - Alyssa Esquero 1st (34-09.75), Anna Riordan 3rd (30-02)
  • 100 Hurdles - Trezure Bates 3rd (17.61), Anna Riordan 4th (17.76)
  • High Jump - Sierra Symmons 4th (4-06)800 - Janae Shaklee 4th (2:34.72)
  • Pole Vault - Trezure Bates 5th (8-00)
  • Shot Put - Rebecca Adams 5th (29-07)
  • 200 - Sydney Thomas 5th (29.14)
  • Javelin - Jaqueline Vera 6th (85-05)
  • 4x100 - 1st (Sydney Thomas, Ameriona Waobia, Gracie Walker, Yvonne Stinson (51.79)
  • 4x200 - 1st (Rebecca Adams, Ameriona Waobia, Gracie Walker, Alyssa Esquero - 1:51.82)
  • 4x400 - 1st (Rebecca Adams, Yvonne Stinson, Gracie Walker, AMeriona Waobia - 4:23.54)
  • 1600 Sprint Relay - 3rd (Rebecca Adams, Alyssa Esquero, Saung Soe, Natalie Rodriquez - 5:07.66)
  • 4x800 - 4th (Italia Lugo, Natalie Rodriquez, Lynley Koehler, Kylin Starkovich - 11:36.78)
I'm interested
I disagree with this
This is unverified
Spam
Offensive

Replies