AlamogordoTownNews.com Tiger, Mescalero Apache and Cloudcroft Cross Country Results

Image

Photo Courtesy 101.9 FM 1220 AM Alamogordo Sports

Cross Country

The Alamogordo Boys finish 9th at the 5A State Meet.

Alamogordo Boys Individual Results

Omar Enriquez 16th (16:39.13)

Angel Avila 45th (17:42.44)

Cayden Casares 57th (17:57.14)

Isaiah Dalmas 68th (18:17.00)

Cade Bailey 77th (18:34.60)

Jack Hallbeck 81st (18:45.41)

Matthew Hipschman 86th (19:01.61)

Photo Courtesy 101.9 FM 1220 AM Alamogordo Sports

Cross Country 

Alamogordo Girls finish 9th at the 5A State Meet on Saturday morning, Ellary Battle finishes 3rd overall.

Alamogordo Girls Individual Results
Ellary Battle 3rd (18:48.79)
Sierra Symons 62nd (22:41.15)
Kylin Starkovich 66th (22:47.40)
Natalie Rodriguez 74th (23:14.26)
Toni Wilder 77th (23:20.89)
Amaya Crowder 79th (23:32.54)
Saung Soe 94th (24:09.46)

Congrats to the Lady Tigers on a great season!

Photo Courtesy 101.9 FM 1220 AM Alamogordo Sports
Photo Courtesy 101.9 FM 1220 AM Alamogordo Sports

Cross Country 

Mescalero Apache Boys finish 13th at A/2A State Meet

Mescalero Apache Boys
Chance Chee 22nd (18:11.59)
Gavin Castillo 39th (19:12.15)
Westly Sago 91st (20:56.13)
Clarence Sago 92nd (20:56.79)
Maekquin Fossum 127th (22:47.55)

Cloudcroft Girls
Rileigh Whitlock 85th - (26.47.56)

Cloudcroft Boys
Connor Smith 96th (21:00.38)

Congrats to all on a great season!

Overall Results:

Class 5A

Team: Rio Rancho 44, Volcano Vista 48, Eldorado 104, Cleveland 117, La Cueva 186, Los Lunas 190, Sandia 197, Organ Mountain 222, Alamogordo 235, Hobbs 269, Roswell 298, Centennial 308, Carlsbad 311, Manzano 323, Albuquerque High 373.

Individual: 1, Steven West, Sandia, 15:04.38; 2, Thomas Croshaw, Volcano Vista, 15:08.24; 3, Nick Moore, Eldorado, 15:54.23; 4, Orion Chavez, Volcano Vista, 16:03.98; 5, Collyn Tomoyose, Rio Rancho, 16:13.69.

Class 4A

Team: Los Alamos 44, Albuquerque Academy 73, Hope Christian 103, Lovinton 124, Kirtland Central 167, St. Pius 176, Moriarty 188, Gallup 213, Del Norte 230, Española Valley 235, Miyamura 267, Silver 292, Belen 362, Artesia 381, Goddard 440, Deming 487.

Individual: 1, Rendon Kuykendall, Hope Christian, 15:29.20; 2, Duane Sena, Los Alamos, 16:16.68; 3, Derick Castellanos, Lovington, 16;21.29; 4, Beck Ellis, Los Alamos, 16:21.54; 5, Michael Riess, Portales, 16:33.99.

Class 3A

Team: Zuni 35, Cottonwood Classical Prep 73, Navajo Prep 93, St. Michael’s 100, Newcomb 129, Santa Fe Indian 146, Ruidoso 198, Hot Springs 204, Cuba 246, Robertson 257, Cobre 259, East Mountain 301.

Individual: 1, Maximo Brito, CCP, 16:43.17; 2, Devin Lansing, Navajo Prep, 16:43.22; 3, Alec Lastyano, Zuni, 16:43.33; 4, Briley Dauphinais, Tohatchi, 17:00.80; 5, Landen Sandoval, St. Michael’s, 17:01.69.

Class 1A-2A

Team: Pecos 64, Oak Grove Classical Academy 65, Laguna-Acoma 76, Cimarron 145, Maxwell 190, Mesa Vista 198, Dulce 233, Legacy Academy 238, Rehoboth Christian 247, Peñasco 279, Mora 317, Hagerman 342, Mescalero Apache 346, McCurdy 350, Santa Rosa 357, Quemado 401, Pine Hill 475, Gateway Christian 509, Native American Community Academy 532, Capitan 563, To’hajiilee 564, Loving 583

Individual: 1, Jude Martinez, Peñasco, 16:51.60; 2, Tagoya Pedro, Laguna-Acoma, 16:58.07; 3, Tristan Pierce, Maxwell, 17:05.03; 4 Gerardo Mendoza, Hagerman, 17:07.06; 5, Elijah Lujan, Pecos, 17:08.59.

GIRLS

Class 5A

Team: Cleveland 60, Rio Rancho 85, Volcano Vista 91, Eldorado 112, La Cueva 149, Albuquerque High 166, Hobbs 176, Piedra Vista 181, Alamogordo 251, Clovis 308, Centennial 317, Santa Fe 337, Organ Mountain 340, Los Lunas 347, Carlsbad 425.

Individual: 1, Leah Futey, Cleveland, 18:17.41; 2, Dani Figueroa, Albuquerque High, 18:47.52; 3, Ellary Battle, Alamogordo, 18:48.79; 4, Bhret Clay, Hobbs, 19:00.45; 5, Nicole Pierce, Piedra Vista, 19:05.96.

Class 4A

Team: Los Alamos 31, Albuquerque Academy 37, Shiprock 130, St. Pius 148, Taos 149, Kirtland Central 149, Moriarty 176, Gallup 201, Artesia 251, Grants 290, Belen 292, Deming 300, Silver 303,

Individual: 1, Emma Montoya, Los Alamos, 18:19.60; 2, Anna Hastings, Academy, 18:48.26; 3, Hailey McDowell, Los Alamos, 19:07.27; 4, Addison Julian, Academy, 19:08.12; 5, Katie Patton, Academy, 19:09.12.

Class 3A

Team: Santa Fe Indian 40, Santa Fe Prep 56, Cottonwood Classical Prep 82, Zuni 126, St. Michael’s 155, Navajo Prep 169, Bosque School 173, Wingate 177, East Mountain 211, Cobre 257, Socorro 320.

Individual: 1, Raylee Hunt, St. Michael’s, 18:52.51; 2, Nya Griego, Santa Fe Prep, 19:18.13; 3, Alexis Aguino, Santa Fe Indian, 19:47.40; 4, Destiny Chino, Santa Fe Indian, 19:51.28; 5, Shania Chavez, Zuni, 20:05.70 5.

Class 1A-2A

Team: Peñasco 101, Academy for Technology and the Classics 103, Santa Rosa 109, McCurdy 115, Pecos 167, Rehoboth Christian 170, Legacy Academy 171, Laguna-Acoma 183, Gateway Christian 192, Jemez Valley 213, Cimarron 249, Native American Community Academy 292, Capitan 323, Dulce 331, Estancia 342, Ramah 381, Pine Hill 406.

Individual: 1, Erica Martin, Laguna-Acoma, 20;20.10; 2, Rochelle Lopez, Peñasco, 20:36.29; 3, Cecilia Campos, Chesterton Academy, 20:40.25; 4, Emily Garcia, Rehoboth Christian, 20:40.33; 5, McKenna Sahd, Cimarron, 20:54.42.

I'm interested
I disagree with this
This is unverified
Spam
Offensive

Replies