Alamogordo Boys & Girls Wins 1st Place at Rolla Buck White Sands Invitational at Coach Robert Sepulveda Track Tiger Stadium

Image

The 2021 Rolla Buck White Sands Invitational Track & Field Meet at the Coach Robert Sepulveda Track at the Tiger Stadium, Alamogordo, New Mexico on 5/7/2021 has a history that dates back to the 1950’s.

<!-- EMBEDDED YOUTU.BE URL: https://youtu.be/Tq8cYHVueCA -->

The 1950’s was a winning period of Alamogordo High School athletics especially Football and Track and Field. The accolades in athletics of the late 40’s and early 1950’s is credited to the consistency and the coaching prowess of Coach John Rolla Buck. Coach Rolla Buck persuaded officials of the White Sands National Monument to host a first-class track meet. In those now mostly forgotten times, track teams from across New Mexico and West and Central Texas took part in the White Sands Relays and both states considered it the premier track meet of the season for interscholastic high school track and field.

Most of the high schools from Albuquerque and El Paso took part, as did Midland and Odessa and many schools far and wide. Coach Buck’s name lives on today with the Rolla Buck Invitational Track and Field Competition annual event held at the Tiger Track. This competition was brought back to life by Coach Bob Sepulveda and the Evening Lions Club during the 1970’s.

The 1950’s proved to be a period of significant change within the city of Alamogordo and within athletics at the high school especially related to Track & Field. The decade began with integration and the coaching charisma of Rolla Buck and his memorable athletes that went on to greatness. The Rolla Buck period was considered by many locals, the greatest period in Alamogordo Athletics, up till the Coach Sepulveda years specific to track and field and the Coach Gary Hveem years when related to Football.

While at Alamogordo High School, Coach Sepulveda who the track is named after won five state track and field team championships. Only two other coaches at Alamogordo High led boys’ teams to state track titles: Coach Joe Bryant in 2006 and Coach Rolla Buck in 1951. Coach Rolla Buck also led his football team to the only state title to be won by Alamogordo in Football and several of his athletes in track and field went on to the Olympics, the NFL and other professional sports thus the Rolla Buck Invitational which was formerly the White Sands Invitational continues today.

Today’s competition was exciting as this was the first track meet in the post Covid-19 world that the community got to participate in as spectators at Tiger Stadium.

Both the Alamogordo Boys and Girls Team secured the 1st Place Ranking. The individual and team rankings from the meet are below as well as a video of highlights of many of the Alamogordo Athletes…

Women - Team Rankings - 18 Events Scored

======================================================================

1) Alamogordo High School 190 2) Onate High School 108

3) Mayfield High School 77 4) Gadsden High School 16

5) Tularosa High School 6 6) Santa Teresa High School 1

Men - Team Rankings - 18 Events Scored

======================================================================

1) Alamogordo High School 155 2) Onate High School 138

3) Mayfield High School 88 4) Gadsden High School 15

5) Santa Teresa High School 11

Provisional State Qualifiers (* - Improved Time)

Girls (Alamogordo) 100 - Justyse Martin (12.51)200 - Yvonne Stinson (26.21)*400 - Gracie Walker (1:02.53)1600 - Ellary Battle (5:32.87)*Shotput - Macy Marquez (31-10)Pole Vault - Eva Gerou (8-07)*4x100 Relay (Stinson, Martin, Haley Shaw, Gabi Sandoval - 50.78)4x400 Relay (Stinson, Battle, Martin, Michaela Neilson - 4:13.85) (Tularosa) Javelin - Layla Gaston (78-10)Discus - Layla Gaston (78-10)

Boys (Alamogordo)300 Hurdles - Zack Sell (43.59)1600 - Celso Garcia (4:40.90)4x400 Relay (Ezequiel Barraza, Harlon Gilbert, Napu Mendiola, Gabe Kotter - 3:32.88)*High Jump - Zack Sell (5-08)*, Amarius Wedlow (5-06) Pole Vault - Joey Marquez (10-06) Long Jump - Landon Moser (20-01), Harlon Gilbert (20-00) Triple Jump - Landon Moser (38-5.5), Harlon Gilbert (38-5.5)Shotput - Kaden LoCoco (45-03)(Tularosa) 400 - Isaiah Chavez (58.20)

ALL TEAMS INDIVIDUAL GIRLS’ RESULTS

Event 1 Girls 4x100 Meter Relay

================================================================

School Finals

================================================================

Finals

1 Alamogordo High School 50.78

1) Stinson, Yvonne 2) Martin, Justyse

3) Shaw, Haley 4) Sandoval, Gabi

2 Onate High School 53.64

1) Hobbs, Sydney 2) Limon, Maria

3) Spriggs, Olivia 4) Harrington, Marisa

3 Mayfield High School 1:12.96

Event 3 Girls 800 Meter Run

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Nielson, Michaela Alamogordo H 2:36.04

2 Najar, Vanesa Alamogordo H 2:37.47

3 Gaytan, Noemi Gadsden High 2:44.86

4 Ochoa, Josslynn Onate High S 2:51.67

5 Odom, Kaydin Mayfield Hig 3:00.66

6 Libby, Madison Mayfield Hig 3:00.78

7 Laws, Morgan Onate High S 3:03.92

8 Starkovich, Kylin Alamogordo H 3:08.36

9 Islava, Marianm Onate High S 3:14.86

Event 5 Girls 100 Meter Dash

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Martin, Justyse Alamogordo H 12.51 4

2 Stinson, Yvonne Alamogordo H 12.57 4

3 Adams, Alexandra Mayfield Hig 12.75 4

4 Harrington, Marisa Onate High S 12.92 4

5 Thomas, Sydney Alamogordo H 13.30 4

5 Willis, Charitee Mayfield Hig 13.30 4

7 Shaw, Haley Alamogordo H 13.79 4

8 Holguin, Katelynn Gadsden High 13.94 3

9 Manning, Nakayla Onate High S 14.86 2

10 Walker, Arriana Alamogordo H 15.02 3

11 Garcia, Jimena Santa Teresa 15.37 2

12 Fernandez, Gia Onate High S 15.38 3

12 Ortiz, Marissa Santa Teresa 15.38 3

14 Tena, Angeles Santa Teresa 15.47 3

15 Varela, Odeth Gadsden High 15.67 2

16 Smith, Xavianna Mayfield Hig 15.92 1

17 Maldonado, Natalie Gadsden High 16.22 3

18 Pena, Makayla Onate High S 16.74 2

19 Gonzales, Lauren Onate High S 16.96 1

20 Rocha, Ciara Tularosa Hig 18.45 3

21 Sianez, Bella Gadsden High 18.62 2

Event 7 Girls 100 Meter Hurdles

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Black, Madison Onate High S 17.06 2

2 Duchene, Kaelan Alamogordo H 17.31 2

3 Riordan, Anna Alamogordo H 18.57 2

4 Bates, Trezure Alamogordo H 19.08 1

5 McDonald, Jalyn Mayfield Hig 19.46 2

6 Soe, Saung Alamogordo H 19.66 2

7 Fierro, Joclyn Onate High S 20.40 2

8 Hill, Makaila Onate High S 21.57 1

9 Fillmore, Marie Alamogordo H 23.12 1

10 McNice, Riley Onate High S 23.26 1

11 Sanchez, Ilyssa Onate High S 23.67 1

Event 9 Girls 400 Meter Dash

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Walker, Gracie Alamogordo H 1:02.53 3

2 Gerou, Eva Alamogordo H 1:05.47 3

3 Sandoval, Gabi Alamogordo H 1:08.64 3

4 Koehler, Lynley Alamogordo H 1:09.87 3

5 Libby, Madison Mayfield Hig 1:10.78 3

6 Mijairez, Ezril Onate High S 1:12.17 3

7 Brown, Ava Alamogordo H 1:13.97 2

8 Odom, Kaydin Mayfield Hig 1:14.30 2

9 Islava, Marianm Onate High S 1:16.19 1

10 Cabreia, Jessica Onate High S 1:17.07 2

11 Laws, Morgan Onate High S 1:18.42 1

12 Ramirez, Giselle Mayfield Hig 1:22.82 1

13 Kass, Michelle Mayfield Hig 1:28.45 2

14 Yanez, Serena Gadsden High 1:30.24 2

Event 11 Girls 1600 Meter Run

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Battle, Ellary Alamogordo H 5:32.87

2 Shaklee, Janae Alamogordo H 6:02.52

3 Najar, Vanesa Alamogordo H 6:03.49

4 Gaytan, Noemi Gadsden High 6:11.85

5 Ochoa, Josslynn Onate High S 6:39.06

6 Lugo, Italia Alamogordo H 6:44.73

7 Nunley, Ryann Mayfield Hig 7:25.25

8 Odom, Kylie Mayfield Hig 7:30.84

9 Aragon, Annika Mayfield Hig 8:05.24

Event 13 Girls 4x200 Meter Relay

================================================================

School Finals

================================================================

1 Onate High School 1:50.60

1) Harrington, Marisa 2) Black, Madison

3) Spriggs, Olivia 4) Hobbs, Sydney

2 Alamogordo High School 1:52.81

1) Thomas, Sydney 2) Shaw, Haley

3) Adams, Rebecca 4) Nielson, Michaela

3 Mayfield High School 1:55.72

1) Willis, Charitee 2) McDonald, Jalyn

3) Bundy, Kaia 4) Adams, Alexandra

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Duchene, Kaelan Alamogordo H 49.04 2

2 Fierro, Joclyn Onate High S 52.54 2

3 Sandoval, Gabi Alamogordo H 53.95 2

4 Soe, Saung Alamogordo H 54.10 2

5 Riordan, Anna Alamogordo H 54.12 2

6 Hill, Makaila Onate High S 1:01.75 2

7 Fillmore, Marie Alamogordo H 1:05.74 1

8 Sanchez, Ilyssa Onate High S 1:09.55 1

9 Munoz, Alexys Onate High S 1:15.49 1

Event 17 Girls 200 Meter Dash

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Adams, Alexandra Mayfield Hig 25.99 4

2 Stinson, Yvonne Alamogordo H 26.21 4

3 Harrington, Marisa Onate High S 27.92 4

4 Adams, Rebecca Alamogordo H 28.14 4

5 Sebring, Morgan Alamogordo H 30.62 4

6 Fernandez, Gia Onate High S 30.79 2

7 Walker, Arriana Alamogordo H 30.89 4

8 Tena, Angeles Santa Teresa 31.02 3

9 Ortiz, Marissa Santa Teresa 31.28 3

10 Maldonado, Natalie Gadsden High 31.57 3

11 Varela, Odeth Gadsden High 32.73 1

12 Manning, Nakayla Onate High S 32.77 2

13 Thomas, Unique Alamogordo H 33.72 1

14 Goff, Sailer Tularosa Hig 33.79 3

15 Cabreia, Jessica Onate High S 34.06 3

16 Ramirez, Giselle Mayfield Hig 35.74 1

17 Pena, Makayla Onate High S 36.04 2

18 Kass, Michelle Mayfield Hig 36.53 1

19 Yanez, Serena Gadsden High 36.68 2

20 Rocha, Ciara Tularosa Hig 38.02 2

21 Sianez, Bella Gadsden High 40.19 3

Event 19 Girls 3200 Meter Run

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Shaklee, Janae Alamogordo H 13:26.72

2 Bloomfield, Tea Onate High S 13:41.32

3 Lugo, Italia Alamogordo H 16:28.62

4 Bloomfield, Marisol Onate High S 17:44.22

5 Aragon, Annika Mayfield Hig 17:45.37

Event 21 Girls 4x400 Meter Relay

================================================================

School Finals

================================================================

1 Alamogordo High School 4:13.85

1) Stinson, Yvonne 2) Battle, Ellary

3) Martin, Justyse 4) Nielson, Michaela

2 Onate High School 4:33.21

1) Ochoa, Josslynn 2) Fierro, Joclyn

3) Limon, Maria 4) Mijairez, Ezril

3 Mayfield High School 5:02.25

Event 23 Girls Shot Put

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Marquez, Macy Alamogordo H 31-10.00

2 Abeyta, Ameliana Onate High S 28-08.00

3 Bundy, Kaia Mayfield Hig 28-00.00

4 Settles, Lyric Onate High S 27-04.00

5 Robinson, Detrinika Alamogordo H 24-10.00

6 Cabanas, Jaylene Mayfield Hig 24-08.00

7 Mascorro-Michel, Cecilia Mayfield Hig 23-05.00

8 Pattinson, Maliah Alamogordo H 21-06.00

9 Ortiz, Diyanara Mayfield Hig 19-05.00

Event 25 Girls Discus Throw

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Marquez, Macy Alamogordo H 112-07

2 Abeyta, Ameliana Onate High S 79-01

3 Gaston, Layla Tularosa Hig 78-10

4 Bundy, Kaia Mayfield Hig 72-06

5 Castille, Ginny Onate High S 69-10

6 Robinson, Detrinika Alamogordo H 63-11

7 Settles, Lyric Onate High S 63-04

8 Pattinson, Maliah Alamogordo H 62-11

9 Almaguer, Samantha Mayfield Hig 51-04

10 Cabanas, Jaylene Mayfield Hig 50-09

11 Kennedy, Kayelee Alamogordo H 48-01

12 Mascorro-Michel, Cecilia Mayfield Hig 43-06

13 Carter, Angela Mayfield Hig 40-00

Event 27 Girls Javelin Throw

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Lessentine, Sierra Alamogordo H 100-00

2 Torres, Ariana Alamogordo H 93-04

3 Bundy, Kaia Mayfield Hig 92-09

4 Abeyta, Ameliana Onate High S 79-07

5 Gaston, Layla Tularosa Hig 78-10

6 Ortiz, Diyanara Mayfield Hig 77-00

7 Castille, Ginny Onate High S 72-03

8 Almaguer, Samantha Mayfield Hig 59-04

9 Cabanas, Jaylene Mayfield Hig 53-08

10 Carter, Angela Mayfield Hig 44-01

Event 29 Girls Long Jump

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Willis, Charitee Mayfield Hig 16-05.75

2 Black, Madison Onate High S 15-08.50

3 Holguin, Katelynn Gadsden High 15-07.50

4 Aragon, Annika Mayfield Hig 15-05.75

5 Stinson, Yvonne Alamogordo H 15-02.00

6 Fernandez, Gia Onate High S 14-00.50

7 Nielson, Michaela Alamogordo H 13-10.00

8 Adams, Alexandra Mayfield Hig 13-06.50

9 Rogers, Whitney Mayfield Hig 12-05.50

10 Soffera, Shayla Onate High S 10-02.50

Event 31 Girls Triple Jump

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Hobbs, Sydney Onate High S 33-07.50

2 Holguin, Katelynn Gadsden High 33-06.50

3 Esquero, Alyssa Alamogordo H 31-11.00

4 Koehler, Lynley Alamogordo H 27-09.00

5 Fernandez, Gia Onate High S 25-01.50

6 Soffera, Shayla Onate High S 22-06.75

7 Riordan, Anna Alamogordo H 20-09.75

Event 33 Girls High Jump

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Odom, Kylie Mayfield Hig 4-08.00

2 Fierro, Joclyn Onate High S J4-08.00

3 Limon, Maria Onate High S 4-06.00

4 Soe, Saung Alamogordo H 4-04.00

4 Libby, Madison Mayfield Hig 4-04.00

6 Tena, Angeles Santa Teresa 4-02.00

Event 35 Girls Pole Vault

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Gerou, Eva Alamogordo H 8-07.00

2 McDonald, Jalyn Mayfield Hig 7-06.00

3 Puricelli, Shayla Onate High S 6-06.00

4 Bates, Trezure Alamogordo H 6-00.00

ALL TEAM INDIVIDUALS’ BOYS RESULTS

Boys 100 Meter Dash

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Mediola, Napu Alamogordo H 11.98 4

2 Rodriguez, Ricky Gadsden High 12.13 4

3 Martinez, Cody Mayfield Hig 12.21 2

4 Mcdonald, Darrail Mayfield Hig 12.25 4

5 Mejia, Cuauhtemoc Mayfield Hig 12.30 3

6 Leyva, Nohi Onate High S 12.47 3

7 Cobos, Steven Gadsden High 12.52 1

8 Sanchez, Ashton Mayfield Hig 12.55 3

9 Altamirano-ra, Mark Onate High S 12.58 3

10 Felix, Salvador Mayfield Hig 12.59 2

11 Rios, Misael Santa Teresa 12.63 4

12 Mercado, Esteban Gadsden High 12.66 3

12 Monreal, Aurelio Alamogordo H 12.66 4

14 Ocoha, Jesus Alamogordo H 12.72 2

14 Wedlow, Amarius Alamogordo H 12.72 4

16 Hawkins, Isaack Santa Teresa 12.86 4

17 Varela, Eduardo Onate High S 12.94 2

18 Patterson, Tristen Onate High S 13.00 3

19 Vargas, Alvaro Gadsden High 13.25 1

20 Manning, Larry-Deion Onate High S 13.35 1

21 Carpio, Gael Gadsden High 14.03 2

22 Martin, D'Andre Alamogordo H 14.32 2

Boys 200 Meter Dash

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Limon, James Onate High S 23.06 4

2 Mcdonald, Darrail Mayfield Hig 23.97 4

3 Torres, Anthony Mayfield Hig 24.60 4

4 Johnson, Seth Onate High S 24.64 2

5 Moser, Landon Alamogordo H 24.66 4

6 Rios, Misael Santa Teresa 24.97 3

7 Rodriguez, Ricky Gadsden High 25.07 1

8 Patterson, Tristen Onate High S 25.21 2

9 Altamirano-ra, Mark Onate High S 25.30 3

10 Cobos, Steven Gadsden High 25.38 3

11 Bernal, Ivan Alamogordo H 25.51 4

12 Chavez, Isaiah Tularosa Hig 25.76 2

13 Hawkins, Isaack Santa Teresa 25.82 4

14 Saenz, Felix Mayfield Hig 25.98 1

15 Spencer, Klevon Alamogordo H 26.09 4

16 Lovato, Deizel Mayfield Hig 26.18 1

17 Sifuentes, JonHenry Alamogordo H 26.58 3

18 Varela, Eduardo Onate High S 26.62 2

19 Barraza, Matthew Tularosa Hig 26.90 2

20 Vargas, Alvaro Gadsden High 26.98 2

21 Talavera, Isidro Santa Teresa 27.60 3

22 Surpris, Christian Alamogordo H 30.79 3

23 Carpio, Gael Gadsden High 32.97 1

Boys 400 Meter Dash

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Barraza, Ezequiel Alamogordo H 53.40 4

2 Torres, Jonthan Onate High S 53.56 4

3 Prieto, Jaime Mayfield Hig 53.57 4

4 Enriquez, Omar Alamogordo H 54.61 4

5 Dalmas, Isaiah Alamogordo H 55.88 3

5 Monreal, Aurelio Alamogordo H 55.88 4

7 Banegas, Joeyy Mayfield Hig 56.04 4

8 Swinson, Cort Mayfield Hig 56.22 4

9 Matthews, Casey Mayfield Hig 56.54 1

10 Sifuentes, Anthony Gadsden High 56.60 3

11 Holt, Wyatt Alamogordo H 57.37 3

12 Chavez, Isaiah Tularosa Hig 58.20 2

13 Barraza, Matthew Tularosa Hig 59.86 3

14 Del Ferraro, Trevon John Onate High S 1:00.13 1

15 Williams, Christian Onate High S 1:00.43 2

16 Monsivaiz, Robert Mayfield Hig 1:01.48 2

17 Carpio, Gael Gadsden High 1:01.56 1

18 Miller, Kristian Onate High S 1:02.73 1

19 Messer, Ryan Tularosa Hig 1:04.68 3

20 Viramontes, Miguel Santa Teresa 1:04.90 3

21 Reed, Cameron Tularosa Hig 1:07.00 2

22 Reyes, Hector Santa Teresa 1:13.01 2

Boys 800 Meter Run

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Villarreal, Adrian Onate High S 2:02.97

2 Prieto, Jaime Mayfield Hig 2:07.69

3 Enriquez, Omar Alamogordo H 2:13.21

4 Parks, Andrew Onate High S 2:13.85

5 Apodaca, Aidan Mayfield Hig 2:20.26

6 Dalmas, Isaiah Alamogordo H 2:20.51

7 Banegas, Joeyy Mayfield Hig 2:21.14

8 Trevino, Damian Gadsden High 2:22.08

9 Wisner, Jeron Onate High S 2:22.56

10 Bond, Thomas Alamogordo H 2:23.31

11 Lujan, Chandler Mayfield Hig 2:25.56

11 Hernandez, Joaquin Mayfield Hig 2:25.56

13 Reed, Cameron Tularosa Hig 2:35.88

14 Garica, Sebastian Onate High S 2:37.23

15 Messer, Ryan Tularosa Hig 2:39.07

16 Hibpshman, Jared Alamogordo H 2:44.50

17 Zepeda, Paul Gadsden High 2:55.67

Boys 1600 Meter Run

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Garcia, Celso Alamogordo H 4:40.90

2 Villarreal, Adrian Onate High S 4:43.22

3 Coombs, Colter Onate High S 4:54.09

4 Campos, Andres Santa Teresa 4:55.09

5 Solis, Sebastian Santa Teresa 5:18.70

6 Parks, Andrew Onate High S 5:23.75

7 Sifuentes, Anthony Gadsden High 5:28.03

8 Saenz, Felix Mayfield Hig 5:35.48

9 Bond, Thomas Alamogordo H 5:37.79

10 Padilla, Gustavo Gadsden High 5:47.12

11 Hallbeck, Jack Alamogordo H 5:47.77

12 Hernandez, Joaquin Mayfield Hig 5:51.82

13 Felix, Salvador Mayfield Hig 5:55.33

14 Trevino, Damian Gadsden High 5:56.07

15 Zepeda, Paul Gadsden High 7:33.42

Boys 3200 Meter Run

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Bybee, Brett Onate High S 10:19.86

2 Garcia, Celso Alamogordo H 10:30.21

3 Campos, Andres Santa Teresa 11:13.39

4 Prieto, Jaime Mayfield Hig 11:13.40

5 Coombs, Corbin Onate High S 11:18.44

6 Wisner, Jeron Onate High S 11:30.45

7 Solis, Sebastian Santa Teresa 11:30.65

8 Padilla, Gustavo Gadsden High 11:40.78

9 Hallbeck, Jack Alamogordo H 12:43.13

10 Garica, Sebastian Onate High S 12:48.21

11 Thieman, Benjamin Mayfield Hig 13:51.24

Boys 110 Meter Hurdles

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Carranza, Emiliano Onate High S 16.25 2

2 Lovato, Deizel Mayfield Hig 16.92 2

3 Kotter, Gabe Alamogordo H 17.29 2

4 Sell, Zack Alamogordo H 17.65 2

5 Duran, Gage Mayfield Hig 18.88 2

6 Dominquez, Erik Onate High S 21.59 1

Boys 300 Meter Hurdles

===================================================================

Name Year School Finals H#

===================================================================

1 Carranza, Emiliano Onate High S 41.95 2

2 Sell, Zack Alamogordo H 43.59 2

3 Duran, Gage Mayfield Hig 47.66 2

4 Wedlow, Amarius Alamogordo H 49.91 2

5 Carreon, Abraham Gadsden High 52.68 1

6 Thieman, Benjamin Mayfield Hig 54.99 1

Boys 4x100 Meter Relay

================================================================

School Finals

================================================================

1 Alamogordo High School 45.23

1) Mediola, Napu 2) Gilbert, Harlon

3) Sell, Zack 4) Kotter, Gabe

2 Onate High School 46.17

1) Limon, James 2) Johnson, Jason

3) Contreras, Alejandro 4) Garcia, Ali Alberto

3 Mayfield High School 47.16

4 Gadsden High School 48.05

1) Cobos, Steven 2) Mercado, Esteban

3) Vargas, Alvaro 4) Rodriguez, Ricky

Boys 4x200 Meter Relay

================================================================

School Finals

================================================================

1 Onate High School 1:31.96

1) Limon, James 2) Contreras, Alejandro

3) Johnson, Jason 4) Garcia, Ali Alberto

2 Alamogordo High School 1:36.09

1) Mediola, Napu 2) Gilbert, Harlon

3) Wedlow, Amarius 4) Barraza, Ezequiel

3 Mayfield High School 1:39.51

1) Mejia, Cuauhtemoc 2) Lovato, Deizel

3) Martinez, Cody 4) Mcdonald, Darrail

4 Gadsden High School 1:42.56

1) Parra, Alekzaiah 2) Mercado, Esteban

3) Padilla, Gustavo 4) Cobos, Steven

Boys 4x400 Meter Relay

================================================================

School Finals

================================================================

1 Alamogordo High School 3:32.88

1) Barraza, Ezequiel 2) Gilbert, Harlon

3) Mediola, Napu 4) Kotter, Gabe

2 Onate High School 3:35.98

1) Coombs, Colter 2) Torres, Jonthan

3) Garcia, Ali Alberto 4) Villarreal, Adrian

3 Mayfield High School 3:54.68

Boys High Jump

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Riverra, Dorian Onate High S 6-00.00

2 Contreras, Alejandro Onate High S 5-10.00

3 Sell, Zack Alamogordo H 5-08.00

4 Black, Donovan Onate High S J5-08.00

5 Mcdonald, Darrail Mayfield Hig J5-08.00

6 Kotter, Gabe Alamogordo H J5-08.00

7 Wedlow, Amarius Alamogordo H 5-06.00

-- Kelley, Ralph Onate High S NH

-- Smith, Davion Mayfield Hig DNF

-- Matthews, Casey Mayfield Hig DNF

Boys Pole Vault

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Torres, Jonthan Onate High S 12-07.00

2 Marquez, Joey Alamogordo H 10-06.00

3 Coombs, Colter Onate High S 9-06.00

4 Melendrez, Xavier Alamogordo H 8-06.00

-- Walraven, Tearren Onate High S NH

Boys Long Jump

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Moser, Landon Alamogordo H 20-01.00

2 Gilbert, Harlon Alamogordo H 20-00.00

3 Lovato, Deizel Mayfield Hig 18-11.00

4 Prieto, Jaime Mayfield Hig 18-07.00

5 Black, Donovan Onate High S 18-04.50

6 Bernal, Ivan Alamogordo H 17-05.00

7 Wedlow, Amarius Alamogordo H 17-04.00

8 Lopez, Gabriel Onate High S 17-02.00

9 Coombs, Colter Onate High S 16-10.00

9 Chavez, Isaiah Tularosa Hig 16-10.00

11 Barraza, Matthew Tularosa Hig 16-08.00

12 Williams, Christian Onate High S 16-01.50

13 Donaghe, Blaine Mayfield Hig 16-01.00

14 Parra, Alekzaiah Gadsden High 15-08.50

15 Uranga, Adrian Santa Teresa 14-09.00

16 Carreon, Abraham Gadsden High 14-03.00

17 Sammoms, Sean Mayfield Hig 13-09.00

-- Sanchez, Ashton Mayfield Hig ND

Boys Triple Jump

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Contreras, Alejandro Onate High S 40-06.50

2 Prieto, Jaime Mayfield Hig 38-11.00

3 Coombs, Colter Onate High S 38-09.00

4 Moser, Landon Alamogordo H 38-05.50

4 Garcia, Celso Alamogordo H 38-05.50

6 Carranza, Emiliano Onate High S 37-03.00

7 Swinson, Cort Mayfield Hig 36-10.00

8 Holt, Wyatt Alamogordo H 34-04.00

9 Parra, Alekzaiah Gadsden High 33-08.00

10 Sammoms, Sean Mayfield Hig 30-07.50

Boys Shot Put

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 LoCoco, Kaden Alamogordo H 45-03.00

2 Castillo, Juan Pablo Mayfield Hig 43-10.00

3 Kennedy, Christian Alamogordo H 42-05.00

4 Cruz, Joaquin Alamogordo H 40-05.00

5 Coyazo, Daniel Alamogordo H 36-09.00

6 Arellano, Alejandro Santa Teresa 36-05.00

7 Abeyta, Diego Onate High S 35-00.00

8 Granados, Cesar Mayfield Hig 34-05.00

9 Rodriguez, Gael Gadsden High 32-09.00

10 Lozoya, Fabian Onate High S 32-08.00

11 Hinson, Charles Alamogordo H 32-04.00

12 Dominguez, Andres Mayfield Hig 32-01.00

13 Tarrango, Stephen Onate High S 30-06.00

14 Castillo, Jacob Onate High S 27-09.00

15 Salinas, Gael Santa Teresa 22-07.00

15 Ortiz, Nathan Onate High S 22-07.00

17 Insurriaga, Enrique Santa Teresa 19-07.00

Boys Discus Throw

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 LoCoco, Kaden Alamogordo H 122-03

2 Kennedy, Christian Alamogordo H 106-10

3 Coyazo, Daniel Alamogordo H 104-04

4 Coyazo, Aiden Alamogordo H 101-00

5 Castillo, Juan Pablo Mayfield Hig 100-00

6 Abeyta, Diego Onate High S 97-07

7 Velazquez, Jacob Santa Teresa 92-03

8 Johnson, Seth Onate High S 88-04

9 Bleimeyer, Andrew Mayfield Hig 86-10

10 Hinson, Charles Alamogordo H 82-04

11 Tarrango, Stephen Onate High S 81-08

12 Bowron, Jaxon Santa Teresa 75-08

13 Thieman, Benjamin Mayfield Hig 75-04

14 Monsivaiz, Jordan Mayfield Hig 66-00

15 Ortiz, Nathan Onate High S 64-06

16 Castillo, Jacob Onate High S 59-08

Boys Javelin Throw

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 Rosser, Aiden Onate High S 139-01

2 Bowen, Jimmy Alamogordo H 135-04

3 Granados, Cesar Mayfield Hig 119-04

4 Garcia, Ali Alberto Onate High S 110-07

5 Cruz, Joaquin Alamogordo H 100-00

6 Sammoms, Sean Mayfield Hig 98-02

7 Bowron, Jaxon Santa Teresa 97-07

8 Anthony, Connor Alamogordo H 87-02

9 Wisner, Jeron Onate High S 85-03

10 Velazquez, Jacob Santa Teresa 85-01

11 Monsivaiz, Jordan Mayfield Hig 84-02

12 Abeyta, Diego Onate High S 83-08

13 Thieman, Benjamin Mayfield Hig 82-00

14 Castillo, Jacob Onate High S 78-07

-- Luna, Matthew Santa Teresa ND

Video  of Highlights...

<!-- EMBEDDED YOUTU.BE URL: https://youtu.be/Tq8cYHVueCA -->
I'm interested
I disagree with this
This is not local
This is unverified
Promotional
Spam
Offensive

Replies